Zakaz fotografowania w miejscach publicznych?

zakaz_fotografowania

Czy wyobrażasz sobie taką sytuację – jedziesz na wycieczkę, np. Paryża, i nie możesz sfotografować Luwru z zewnątrz. Wydaje się to taką abstrakcją, że aż trudno w to uwierzyć. A jednak… Europosłowie pracują nad ujednoliceniem praw autorskich w całej wspólnocie, a przytoczony przykład to jeden z możliwych scenariuszy – ten najbardziej czarny.

Liberalno-radykalna Europa

Każdy kraj członkowski ma własne przepisy dotyczące prawa autorskiego. W Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Szwecji i w kilku innych krajach prawo jest najbardziej liberalne – można fotografować wszystko, co znajduje się w przestrzeni publicznej, czyli m.in. budynki, pomniki, rzeźby, ogrody itd. Jednak nie wszędzie tak jest. Część krajów Unii Europejskiej posiada bardzo restrykcyjne prawo, które trudno zrozumieć nam – pobłażliwym w tej kwestii – Polakom. Otóż części budynków, które są objęte prawami autorskimi, nie wolno fotografować. Chyba, że uzyska się na to zgodę autora lub odpowiedniego urzędu.

Gdzie nie wolno?

Które z budynków są „zabronione”? Co do jednej kwestii Unia jest zgodna – prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora. Konsekwencją tego jest zakaz wykorzystywania zdjęć np. Atomu w Brukseli. Ale nie tylko Belgia ma takie obostrzenia. Na tą kwestię szczególnie wyczulone są Włochy, Grecja i Luksemburg.

Po co te zakazy?

Bardzo dobre pytanie, ale trudno znaleźć na nie zadowalającą odpowiedź. Wydawać by się mogło, że to ukłon w stronę twórców i próba ochrony ich praw, a co za tym idzie ochrony finansów, bo za każde zdjęcie wykorzystane komercyjnie autor dostawałby wynagrodzenie. Jednak życie pokazuje, że ten model wcale się nie sprawdza. W krajach o bardzo zaostrzonych przepisach autorzy wcale nie są lepiej uposażeni od swoich kolegów po fachu z innych części Europy.

Wyjście (nie) dla każdego

Jest furtka w postaci „wolności panoramy”, czyli Freedom of Panorama (FoP), pozwalającej na wykonywanie i wykorzystywanie zdjęć prac umiejscowionych w miejscach publicznych. Nie każdy kraj korzysta z tej możliwości. Te wszystkie zawiłości powodują, że czasem trudno rozeznać się, co wolno, a co jest zabronione w danym kraju.
stopka_fg_pl

DOTACJE NA INNOWACJE. INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Blog