Na czym czytają Polacy?

na_czym_czytaja_polacy

Nie chodzi tu o miejsce czytania – na fotelu, na krześle czy na kuchennym stole. Bo w dzisiejszym świecie możliwości jest o wiele więcej. Pomińmy najbardziej oczywistą odpowiedź, czyli książkę tradycyjną, drukowaną. Chodzi o nośnik elektroniczny, na którym zapisany jest tekst – audiobook, e-book czy strona internetowa?

Biblioteka odpytała czytelników

W badaniu przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową – „Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku” – zapytano 3 tysiące respondentów powyżej 15 roku życia o ich nawyki czytelnicze. Jedno z zagadnień dotyczyło kontaktu z cyfrowymi nośnikami treści. Ankietowanych zapytano o to, czy kiedykolwiek czytali dłuższy tekst na stronie internetowej lub czy mieli do czynienia z e-bookiem lub audiobookiem.

Jakie były odpowiedzi?

Aż 32 procent respondentów odpowiedziało, że przynajmniej raz przeczytali dłuższy tekst za pomocą Internetu. To aż o 25 punktów więcej niż w 2012 roku. Z audiobooków skorzystało niespełna 21 procent Polaków. Tutaj też zanotowano wzrost w stosunku do 2012 roku, ale już nie tak duży, bo tylko o 15 punktów procentowych. Najmniejszym powodzeniem cieszą się e-booki – tylko niespełna 12 procent Polaków przeczytało cokolwiek na tym urządzeniu, ale to i tak o 5 procent więcej niż dwa lata wcześniej.
stopka_fg_pl

DOTACJE NA INNOWACJE. INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Blog