Muzyka – ważniejsza niż myślisz

muzyka

Muzyka to nie tylko rozrywka, nie tylko seria dźwięków, która towarzyszy nam w trakcie jazdy samochodem lub ćwiczenia w klubie fitness. Muzyką można nawet leczyć. A dziś przypada jej święto.

Jakby imieniny

Święto Muzyki przypada w pierwszy dzień lata, czyli 21 czerwca. Jego pomysłodawcą jest francuski kompozytor polskiego pochodzenia Marcel Landowski. Pierwsza edycja święta odbyła się we Francji w 1982 roku. Z czasem inicjatywę organizowania koncertów i wydarzeń muzycznych podjęły inne kraje europejskie. Ideą Święta Muzyki jest hasło „Róbcie muzykę” – zachęta do swobodnej twórczości w miejscach publicznych, ale także udostępnienie wszelkiego rodzaju muzyki jak najszerszemu gronu odbiorców. Obecnie Święto obchodzone jest na pięciu kontynentach. Niestety w Polsce idea nie rozwinęła się do takich rozmiarów jak za granicą. Podejmowano różne próby – od dużych koncertów z udziałem gwiazd do kameralnej imprezy lokalnej – ale żadna z inicjatyw nie była kontynuowana. Istnieje jeszcze drugi dzień w roku poświęcony tej dziedzinie sztuki – Międzynarodowy Dzień Muzyki, przypadający 1 października.

Muzykoterapia dla dzieci i chorych

Dzięki muzyce można doskonale zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę. Rozluźnieniu sprzyja delikatna linia melodyczna i harmonijny, wolny rytm, czyli tzw. legato. Tutaj warto zwrócić uwagę na muzykę klasyczną, np. Bacha, Mozarta czy Schumanna. Jest ona zalecana nawet chorym, bo przynosi ulgę w cierpieniu. Na przeciwległym krańcu leży muzyka mobilizująca do działania, która przyspiesza tętno i zwiększa napięcie mięśni – staccato. Charakteryzuje się dysonansami, wyraźnym i szybkim rytmem, powtarzalnymi frazami, w rytm których wykonujemy ćwiczenia. Wartość artystyczna schodzi w tym przypadku na drugi plan.
stopka_fg_pl

DOTACJE NA INNOWACJE. INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Blog