Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem?

jak zrobić zdjęcie smartfonem

Wielu fotografów twierdzi, że najlepszym aparatem jest ten, który mamy przy sobie. Najczęściej przeciętny Kowalski nie nosi w kieszeni aparatu cyfrowego, a tym bardziej lustrzanki. Za to prawie każdy ma przy sobie telefon lub smartfon. Dziś technologia jest już tak skondensowana, że nawet średniej klasy smartfonem można zrobić bardzo ciekawe zdjęcie.

Jaki smartfon wybrać?

Jeśli lubimy pstrykać fotki wszędzie i dużo to warto kupić smartfona z dobrym aparatem. Najistotniejszą kwestą wcale nie jest ilość megapikseli a matryca, czyli element, który przechwytuje i przetwarza światło. Im większa matryca, tym więcej światła przechwyci. Nie należy ufać producentom, którzy przekonują, że kluczowe znaczenie ma ilość megapikseli i „pakują” coraz ich większą ilość w sensory, co wcale nie polepsza jakości zdjęć. Warto również zwrócić uwagę na przysłonę – im mniejsza tym więcej światła, czyli lepiej – oraz stabilizację obrazu.

Jak zrobić zdjęcie?

Przede wszystkim trzeba czuwać nad dwiema rzeczami – kompozycją oraz światłem. Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi fotografami trzeba kierować się prostymi zasadami – umieszczać główny element na środku obrazu (taki zabieg dobrze sprawdza się w przypadku kwadratowych zdjęć na Instagramie) lub tworzyć kompozycję według klasycznej metody trójpodziału. Dzielimy wtedy ekran na dziewięć równych prostokątów, a fotografowane obiekty umieszczamy na punktach, gdzie linie zbiegają się. Optymalne oświetlenie to takie, które skupia uwagę na głównym elemencie kompozycji.

Jak obrobić zdjęcie?

Nawet jeśli fotka nie wyjdzie idealnie, to jeszcze nic straconego. Można ja podrasować poprzez opcje dostępne na smarftonie – wyostrzenie, rozjaśnienie lub przyciemnienie, kontrast lub nałożenie odpowiedniego filtra. Można także ściągnąć aplikację do obróbki zdjęć i uzyskać niesamowite efekty.
stopka_fg_pl

DOTACJE NA INNOWACJE. INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Blog